Výběr systému

Jedna z metod antikorozní ochrany je stříkání zinku pomocí elektrického oblouku. Tato metoda má oproti elektrolytickému pokovování nebo galvanizování ponorem následující výhody:

  • Možnost metalizovat konstrukci v terénu
  • Neexistují limitace na velikost požadované plochy, která má být ošetřena
  • Možnost opravit nátěr v terénu (svary, mechanická poškození, atd.)
  • Vysoká odolnost proti mechanickému poškození
  • Stříkaný zinek má delší životnost a tloušťka vrstvy může být snadno nastavena při aplikaci podle požadavků
  • Stříkaný zinek eliminuje riziko teplotní deformace ochranných prvků 

 

Systémy používající dráty o velkém průměru

Vysoce výkonné systémy Thermion Arc Spray používají buď hliníkové, zinkové nebo kombinované dráty hliník/zinek o průměru 3/16" (4,763 mm) nebo 1/8" (3,175 mm). Tyto systémy jsou navrženy tak, aby mohly být použity při přenosných aplikacích, jako například na mostech, vodních nádržích, sloupech osvětlení, atd., kde je omezený přístup a požadovaná krátká doba práce.

Precision Arc 3.2 - střední výkon - produkce až 37 kg materiálu za hodinu na 15 m2 při tloušťce vrstvy 250 mikronů.
Precision Arc 4.8 - vysoký výkon - produkce až 86 kg materiálu za hodinu na 44 m2 při tloušťce vrstvy 250 mikronů.

Systémy používající pevné dráty - obyčejné nebo s jádrem

Série systémů AVD je ideální pro stříkání materiálů pro použití při výrobě nebo opravách. Unikátní technologie AVD umožňuje použití materiálů o průměru 1/16" (1,588 mm), 2 mm a 3/32" (2,381 mm). Lze použít hliník, bronz, chrom, nikl, nerez, wolfram, atd. Nejnovější technologie umožňuje také použití drátu o průměru 1/8" (3,175 mm), čímž dochází k zdvojnásobení, nebo i ztrojnásobení, produkce oproti předchozím aplikacím.AVD 350 - technické nátěry, antikorozní ochrana, renovace - normální výkon - produkce až 9 - 14 kg materiálu za hodinu při použití drátu o průměru 1/16" (1,588 mm) nebo 3/32" (2,381 mm).AVD 450 - technické nátěry - střední výkon - antikorozní ochrana, renovace - vysoký výkon - produkce až 37 kg materiálu za hodinu při použití drátu o průměru 1/16" (1,588 mm), 3/32" (2,381 mm) nebo 1/8" (3,175 mm).

 

Technologie použitá v systémech Thermion

Metalizace (tepelné stříkání) je u systémů Thermion vylepšena z hlediska kvality, produktivity, přenosnosti a adaptability.
Vysoký výkon - zajišťuje efektivitu 70% při nástřiku zinku v množství 86 kg/hod.

  • Kontrola zkratování elektrického oblouku - tato technologie je patentovaná díky své jedinečné schopnosti kontroly zkratování el. oblouku během procesu metalizace, čímž nedochází k přerušování práce.
  • AVD (Arc Voltage Drive) - eliminuje zkratování elektrického oblouku a automaticky nastavuje rychlost podávání drátu tak, aby byl udržen perfektní elektrický oblouk, který vylepšuje hustotu nástřiku a eliminuje jeho nedostatky.
  • Podávání drátu pomocí šesti válečků - tato technologie zajišťuje podávání drátu bez prokluzu a lámání drátu - drát je při průchodu neustále rovnán
  • Kombinované vedení - toto vedení v sobě obsahuje vedení drátu, napájení i vzduchu, čímž je dosaženo toho, že je stříkací pistole lehká a její ovládání je velmi snadné.

Ivo Bojas

Renáta Sabolová